עונש צפוי על עבירת גידול סמים

העונש על עבירת גידול סמים שונה בישראל ובמדינות רבות אחרות, אך יש מדינות שאינן רואות בכך פשע או שהן מתייחסות לזה פחות ברצינות.

העונש על עבירת סמים תלוי במדינה. במדינות מסוימות, אדם מקבל עונש של 6 חודשים או פחות ואילו במדינות אחרות לא ניתן עונש לאנשים שנתפסים עם סמים.

הממשלה החליטה להעלות את מחיר המינימום של תרופות. המהלך הזה הוא חלק מחוק להרתע מצרכני סמים משימוש בסמים מסוימים. המדיניות תיושם בכל הארץ וצריכה לחול על כל צורות הסמים כולל הרואין.

ארצות הברית למשל היא אחת המדינות עם שיעורי השימוש, גידול סמים וההחזקה בסמים הגבוהים ביותר בעולם. לשימוש בסמים יש השפעה קשה על החברה. עובדה זו מדאיגה את כולנו.

אנחנו יודעים שהפחתת נזקים ומדיניות סמים הם נושאים שחשוב להתמקד בהם כדי להשיג קהילה בריאה, אבל איך נוכל למנוע מאנשים להשתמש בסמים?

הדרך הטובה ביותר להתמודד עם בעיה זו היא באמצעות מידע מדויק. עובדות מסוימות כמו סטטיסטיקה, תוצאות סקרים ועדויות הוכיחו שרוב האמריקאים מכורים לסמים, כולל אלכוהול. מבחינת עונשים פליליים על עבירות סמים, החזקת מריחואנה היא העבירה הנפוצה ביותר באמריקה; בשנת 2010 לבדה בוצעו 3 מיליון מעצרים בגין עבירות החזקת מריחואנה.

“העונש על גידול סמים הוא בדרך כלל מאסר, אבל זה יכול להיות גם מאסר ממושך”. משפט זה מציג הגדרה מאוד ברורה וישירה של חוק העונשין. אבל המילה "בדרך כלל" אינה תמיד נכונה כי יש מקרים שבהם זה יכול להיות חיים או מוות.

אנו צריכים לצפות למספר הולך וגדל של עונשים שיוטלו על עברייני סמים ככל שיותר ויותר אנשים הופכים מודעים לזכויותיהם ולחובותיהם בנוגע לסמים שהם משתמשים בהם.

מספר הפשעים הקשורים לסמים עלה בחדות ככל שיותר אנשים הפכו מודעים לסיכונים הכרוכים בשימוש שלהם בסמים. מספר עברייני הסמים המרצים עונשי מאסר ארוכים גדל לשיא, על פי מחקר שפרסמה הסוכנות הלאומית לפשע (NCA).

עבריין שנתפס עם חומר אסור עומד בפני סיכוי לעונש חמור. אבל במקרים מסוימים, גזר הדין כל כך מקל עד שהוא יכול אפילו להיות קנס בלבד. המקרה של עבריין שנתפס עם חומר אסור שנידון למאסר נדון בהרחבה – ישנם כמה עקרונות כלליים החלים בכל המקרים, ללא קשר לאופי והיקף העבירה שבוצעה.

מערכת המשפט הפלילי אינה מבחינה בין משתמשי סמים לסוחרי סמים. הוא מעניש את שניהם אך שונה עבור כל עבירה. לדוגמה, זה נתפס כפשע למכור חבילה אחת של מריחואנה אך לא כפשע לרכוש או להחזיק יותר מחמישה גרם הרואין.

האם תרופה מחשבת סם?

תרופה היא כימיקל המשמש לשינוי אופן פעולת הגוף. הוא משפיע על מערכות רבות ושונות בגוף, ויש לו מגוון רחב של השפעות על המשתמש. ניתן ליטול תרופה דרך הפה, להזריק לעור או לשאוף דרך מכשיר אידוי. תרופות ניתנות בדרך כלל בעצמן באמצעות זריקות לשריר הדורשות כמויות גדולות של זמן ואנרגיה כדי להפיק תוצאות.

עבירת סמים היא פשע המבוצע כאשר אדם משתמש ו/או מחזיק בחומר מבוקר. המונח "חומר מבוקר" מתייחס לכל אחד מהחומרים הבאים: אתנול, בנזודיאזפינים, קוקאין, אמפטמין, קנאביס או מריחואנה.

חלה עלייה דרמטית בפשעי סמים במהלך השנים האחרונות. כיום, גם אזרח מן השורה יכול להגיע מאחורי סורג ובריח בגין עבירת סמים קטנה.

אנשים רבים אינם מודעים להשלכות המשפטיות של עבירות סמים כאשר הם משתמשים בסמים. אבל זה לא מפתיע בהתחשב בעובדה שקשה מאוד לדעת מה עושה ומה לא מהווה עבירת סמים.

הנה כמה נתונים סטטיסטיים רלוונטיים: עבירות סמים מהוות כ-11% מכלל המעצרים בארה"ב מדי שנה. בשנת 2016, היו כמעט 11 מיליון מעצרים בארצות הברית עם אורך מאסר ממוצע של 24 חודשים. במדינות מסוימות, כמו קליפורניה, וושינגטון די.סי וניו יורק, היו יותר מ-100,000 מעצרים מדי שנה עם אורך מאסר ממוצע של חמש שנים.

לא תמיד קל להרשיע בעבירת סמים. אבל אם תיתפס על כך, ההשלכות יהיו קשות. וגם הסבירות לקבל הרשעה גבוהה. לא ניתן להימנע מכך במקרים של פשיעה הקשורה לסמים.

לסיכום

חוק הארץ אומר שכל האנשים צריכים לפעול לפי החוק. אבל יש אנשים שלא, והם נוגדים את החוק בכך שהם לוקחים סמים.

החוקים והעונשים על עבירות סמים משתנים ממדינה למדינה. למעשה, לכל מדינה יש מערכת חוקים משלה ועונשים שונים על פשעים הקשורים לסמים.

אתן דוגמה לעבירת סמים בארה"ב שאני אישית מכירה. אדם שנהג באותה עת תחת השפעה הרג את אשתו ושני ילדיו כשלחץ על הבלמים וניסה להתחמק ממכונית. הוא הורשע בעבירות של הריגה עם כלי רכב, נהיגה בקלות ראש וגרימת מוות בפגע וברח. עונשו היה 14 שנות מאסר ועוד 7 שנות מאסר על תנאי עם ייעוץ. קצינת המבחן פגשה אותו פעמיים בשבוע כדי לבדוק אם עמד בכל הוראות הסכם המבחן, אחרת הוא לא יקבל הזדמנות נוספת לחיות שוב בחברה.

המאמר נכתב על ידי עורך דין פלילי מוטי אדטו.

יצירת קשר מהירה